Sağlıklı ve Formda Bir Sonbahar

sonbaharda-beslenme-nasil-olmali_6km9Sağlıklı ve Formda Bir

Sonbahar

Vücudumuz mevsim değişikliklerine alışmaya çalışırken bazı sağlık sorunlarıyla karşılaşabiliriz. Peki, sonbaharı sağlıklı geçirmek için neler yapabiliriz?

Mevsime adeta bir Londra havasının hâkim olmasıyla sonbaharı iyice hissetmiş olduk! Yaşadığımız mevsim değişiklikleriyle beraber, vücudumuzun bu değişimlere alışma sürecinde birtakım sağlık sorunlarıyla karşılaşabiliriz. Hafif nezle, grip, soğuk algınlığı gibi durumlar bağışıklık sistemimizi zorlayabilir ve besin ögelerinin eksikliği böyle zamanlarda daha çok etkisini gösterir. Diğer yandan, yine hava değişimleriyle birlikte özellikle nem artışı kendimizi yorgun hissetmemize sebep olur. Bu gibi durumlarda size önerim kan değerlerinize baktırmadan suplement (besin destek ürünleri) veya vitamin kullanmamanız olacaktır. Peki, bu sorunların önüne geçmek için ne yapabiliriz?

C vitamini

Yeterli ve düzenli tüketildiğinde, bahar yorgunluklarına karşı ve direnci artırmak için birebirdir. Özellikle sigara içen kişilerin C vitamini ihtiyacı daha da artar. Maydanoz, kuşburnu, çayınıza atacağınız limon dilimleri, yeşil biber gibi besinler C vitamini açısından zengin besinlerdir.
 

4 saatten fazla aç kalmayın

Öğünler arasında olması gereken en ideal süre 2,5 saattir.
 

Günde 2,5-3 litre su

Yaklaşık 12-15 su bardağına denk gelir. Su, vücuttaki toksinleri atmak için birebirdir. Diğer yandan, özellikle çok fazla kahve ve çay tüketenlerin, kafein içeriğinden dolayı tüketimlerine dikkat etmelerini öneririm. Fazla kafein su ihtiyacını artırır ve kalp çarpıntılarına sebep olabilir.
 

Uyku düzeni

Sonbahar yorgunluklarının bir diğer sebebi de uyku düzeni ile ilgilidir. Sağlıklı bir şekilde 8 saat uyumak vücut için yeterli olacaktır. Gece 23.00-.01.00 arasında uykuya yatıp, sabah güneşin doğuşuyla uyanmak en ideal uyku düzenidir.
 

Bitkisel proteinler

İmmün sistemi (bağışıklık sistemi) güçlendirmeye yardımcı olur. Mesela nohut, mercimek, kuru fasulye gibi besinler iyi birer lif kaynağıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için tüketilmesi gereken diğer besin ögeleri magnezyum, çinko, B vitamini, C vitamini ve E vitaminidir. Bunlar maydanoz, turunçgiller, brokoli, kabak, yeşil biber, karnabahar, roka gibi besinlerde bulunur.

Yeşil çay

Alerjileri önleyip, grip ve soğuk algınlığına karşı direnci artırdığından günde 1 fincan kadar tüketilebilir.
 

    Yürüyüş yuruyus

 Havalar yazın olduğu gibi yüksek sıcaklıkta olmadığına göre, yürüyüş yapmamak için bir bahane de kalmadı  demektir. Sabahları hava yağmurlu bile olsa yağmurluklarımızı giyip, mis gibi havayı içimize çekerek 30-45 dakika  yaklaşık 7000-10000 adım yürümek güne daha enerjik başlamanızı sağlayacak ve fiziksel aktivite        ile kalori yakmanızı sağlayacaktır. Ayrıca bu sayede bağırsak hareketleriniz de düzene girecek ve sindirim sisteminiz  sağlıklı bir şekilde çalışacaktır.

Uzak durun: Stres

Bahar yorgunluğunu tetikleyen ve motivasyonu düşüren en kötü düşmandır! Hayata pozitif yaklaşmanızı öneriyor ve mutlu günler geçirmenizi diliyorum…

Recent Work